Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Odpady

Odpady

Hlášení Rozhlasu

Rozhlas

Práce v okolí

Nabídka práce v našem regionu

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

 

Tišická mládež udržuje staré tradice

Ten kdo v Tišicích nezná tradici Staročeských májů musel mít v sobotu 9. května pocit, že se probudil do dávno minulého století. U domů, kde bydlí svobodná dívka, postavená májka a mládež v krojích tančící za doprovodu kapely od májky k májce celou vesnicí. Tak vypadají Staročeské máje v Tišicích, jejichž tradici udržuje parta mladých nadšenců. 

A zachování této tradice je práce nelehká, vyžaduje její znalosti a také organizační schopnosti. Nejprve se musí zajistit po dohodě s Lesy České republiky májky pro děvčata a hlavní májka, která se v pátek po ozdobení vztyčila v areálu fotbalového hřiště. Pak honem nazdobit májky děvčatům a rozvést po Tišicích, Chrástu a Kozlech.Těch bylo v noci z pátku na sobotu umístěno před domy děvčat přesně šedesát sedm. Ale tím klukům pátek nekončí, protože největší ostudou by pro všechny bylo, kdyby máj někdo z přespolních v noci pokácel, takže ji musí hlídat. Sobota patří té největší parádě – krojovanému průvodu. Letos se do krojů oblékla padesátka mladých a po nazdobení koňského spřežení vezoucího na valníku kapelu, mohla vyrazit do obce. Chlapci za doprovodu kapely vyváděli z domů svobodné dívky a podle tradice s nimi tančili před jejich domy. Jiná parta krojovaných procházela celou vesnicí a zvala všechny na večerní zábavu. Starousedlíci již čekali s nějakou tou korunou do kasičky na tradiční přípitek „zelenou“, ti nově přistěhovalí mnohdy o této tradici nic neví, tak nevědí, co ti krojovaní po nich vlastně chtějí. Mnozí z nich si nechají celou akci rádi vysvětlit a tak hned ví, jak správně zareagovat.

Někdy se o mladých tvrdí, že neumí nic pořádného, ale zorganizovat takovou akci, jakou jsou Staročeské máje, dokazuje pravý opak. Tak jen doufejme, že i v době počítačů, mobilních telefonů a internetu se vždy najde parta, jakou dal i letos dohromady Matěj Kuš, která zapomene na vymoženosti moderní doby, oblékne si kroje a protančí v nich celou ves.

 

 

Stránka

  • 1

Staročeské máje

Staročeské máje

Staročeské máje 2

Staročeské máje 2

Staročeské máje 3

Staročeské máje 3

Staročeské máje 4

Staročeské máje 4

Staročeské máje 5

Staročeské máje 5

Staročeské máje 6

Staročeské máje 6

Staročeské máje 7

Staročeské máje 7


Stránka

  • 1