Divadelnictví v obci Tišice mělo mnohaletou tradici, která byla přibližně na pět desítek let přerušena. Myšlenka znovu tuto tradici oživit vznikla na konci roku 2010, kdy se parta nadšenců rozhodla založit nový divadelní soubor. Mnoho velkých věcí se zrodí při velkých událostech, ale nápad založit divadelní soubor a oživit tak po mnoho let přerušenou tradici divadelnictví v naší obci přišel naprosto lidsky - při sklence dobrého moku. Myšlenka byla tak ohromující, nadšení tak veliké, sebevědomí tak posílené, že od myšlenky byl ke skutku jen krůček.
Soubor nevznikl na základech hereckých či režisérských zkušeností některého z členů souboru, ale na základě čistého nadšení a snahy zpestřit život v obci, poskytnout jejím obyvatelům možnost sdílet a prožívat spolu něco svého, ryze „tišického“ a posílit tak sounáležitost k obci a spoluobyvatelům.
Soubor v uvedených hrách vsází na recesi, humor a nadsázku. Nikdy nešel cestou, kdy by použitá klasická předloha byla k nepoznání přepracována, ale pozvolnou, nenásilnou přeměnou byl text upraven tam, kde to situace přímo sama nabízí.
Každým rokem uvádí soubor jednu hru. Výjimkou bylo období přísných covidových opatření, která přerušila činnost souboru na dlouhé tři roky.
Prvotinou souboru byla nejznámější ruská pohádka Mrazík, uvedená v červnu 2011. Po té následovala klasická česká pohádka Hrátky s čertem (2012). Pak od členů souboru přišla vskutku revoluční myšlenka – nastudovat další českou klasiku, ale tentokrát operní. Prodaná nevěsta (2013) byla nastudována jako činohra se zpěvy, které byly zpívány členy souboru. Přiblížit hravou formou široké veřejnosti klasické kusy české tvorby vedlo k rozhodnutí uvést jako další hru Babičku (2014), napsanou na motivy knihy Boženy Němcové. V roce 2016 jsme se vrátili k opeře a uvedli Rusalku, která souboru přinesla obrovský úspěch. Pro další sezonu jsme se nedrželi při zemi a sáhli po hře, jejímž autorem je W. Shakespeare - Zkrocení zlé ženy (2016). Hra plná humoru,živé hudby a nečekané úpravy opět soubor posunula výše. To vedlo scénáristku k napsání hry přímo na tělo souboru s názvem Dívčí válka na Karlštejně (2017).
Ke stému výročí založení Československého státu jsme nastudovali hru Fidlovačka aneb žádný žert a žádná rvačka (2018), doplněnou nejznámějšími Hašlerovými písněmi. Po těchto několika "vážných" kusech se soubor na skok vrátil k pohádce a zvolil Byl jednou jeden král od Jana Wericha (2019). Na rok 2020 plánoval uvést další kus od J. Wericha Nebe na zemi, ale jak je uvedeno výše, uvedl ji po třech letech (2023).
Divadelní hry, nastudované souborem LUNO Tišice, se stávají neodmyslitelnou součástí kulturního dění v obci a každé divadelní představení je nejen místními obyvateli hojně navštěvováno. Přízeň návštěvníků a chuť něco spolu udělat pro sebe a pro druhé je pro všechny členy souboru tou hlavní silou, která je vede k zachování tradiční venkovské zábavy z let, kdy ochotnický soubor měla téměř každá ves.
Za divadelní soubor LUNO
Naďa Černá
www.divadlo-luno.cz